Wyszukiwanie kolorów w sklepie internetowym

Większość sklepów internetowych ma zwykłą, prostą wyszukiwarkę. Wpisuje się wtedy jakiś wyraz lub frazę, a sklep przeszukuje produkty biorąc pod uwagę pod uwagę nazwę i opis produktu. Zwykle wystarcza to aby znaleźć poszukiwany przedmiot.

Często przy prostej wyszukiwarce jest link do wyszukiwania zaawansowanego, gdzie dodatkowo możemy zdefiniować zakres cenowy czy ograniczyć wyszukiwanie do wybranej kategorii.

Nigdy nie sprawdzałem tego w badaniach, ale zawsze wydawało mi się, że z wyszukiwania zaawansowanego korzysta niewielka liczba osób. Dlatego gdy w Kadoro zrobiliśmy wyszukiwanie zaawansowane, postawiłem sobie za cel analizę jak często użytkownicy korzystają z dodatkowych opcji wyszukiwania.

Tutaj należy się jednak drobna uwaga - zamiast odnośnika do wyszukiwania zaawansowanego, w naszym sklepie opcje te są zawsze widoczne na ekranie, po prawej stronie. Z założenia miały być niejako "pod ręką" co na pewno ma jakiś wpływ na częstotliwość korzystania z tej funkcji.

Dodatkowe opcje wyszukiwania w Kadoro to rozmiar, kształt, kategoria i kolor.

Wyniki badania

Ponieważ prezentacja samych wartości procentowych nic zwykle nie mówi, a w ten sposób można zafałszować rzeczywistość, publikuję również dane liczbowe.

Analiza obejmowała okres od 2008-09-08 do 2008-10-29. W tym czasie:

  • wyszukiwarka zostaÅ‚a użyta 13622 razy (ok. 267 razy dziennie)
  • liczba wyszukiwaÅ„ kolorów wyniosÅ‚a 3153
  • liczba wyszukiwaÅ„ w wybranej kategorii wyniosÅ‚a 2354
  • liczba wyszukiwaÅ„ ksztaÅ‚tu wyniosÅ‚a 1787
  • liczba wyszukiwaÅ„ rozmiaru wyniosÅ‚a 897

Biorąc pod uwagę wartości procentowe, wychodzi na to, że:

  • kolor zostaÅ‚ wybrany w 23% przypadków
  • kategoria zostaÅ‚a wybrana w 17% przypadków
  • ksztaÅ‚t zostaÅ‚ wybrany w 13% przypadków
  • rozmiar zostaÅ‚ wybrany w 6% przypadków

Jak widać liczba osób korzystająca z dodatkowych opcji nie jest wcale znikoma. Warto więc rozbudować wyszukiwarkę sklepową o dodatkowe opcje, oczywiście o ile asortyment sklepu pozwala na definiowanie takich cech oraz sprzedajemy więcej niż 200-300.

Wyszukiwarka zaawansowana dla 50 pozycji raczej mija się z celem, chociaż mogą być bardzo specyficzne branże gdzie zawężenie produktów ułatwi nawigację i pomoże w podjęciu decyzji.

Początkowy nakład pracy związany z koniecznością przypisania odpowiednich cech do produktów powinien zwrócić się w postaci bardziej zadowolonych i powracających klientów.

Comments

One Response to “Wyszukiwanie kolorów w sklepie internetowym”
  1. pyt pisze:

    ciekawe badanie i ciekawe wnioski :)

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!